Možná, že někteří čtenáři již z názvu poznají, očem bude dnes řeč. Ano, rádi bychom vám představili hudební festival, který nese označení Kytara napříč žánry. Právě podobné projekty rádi podpoříme, alespoň touto cestou a věříme, že i díky naší „propagaci“ si naleznou své příznivce. Festilal má dlouholetou tradici, která byla započata již v roce 1998, kdy se uspořádal vůbec první ročník.
Co vedlo k založení tohoto festivalu? Pořadatelům poměrně dost vadila skutečnost, že v Praze dosud chybí jakýkoliv kytarový festival. A to zejména z důvodu, že v Praze vzešlo za posledních třicet let několik koncertních kytaristů, kteří se zařadili do světové špičky. Právě proto by si město zasloužilo mít vlastní kytarový festival. To se jim podařilo uskutečnit právě v roce 1998. V současnosti proběhl již šestnáctý ročník.
Kytarové festivaly v ČR
V úvodu jsme hovořili o Praze. Z obecného hlediska tomu je trochu jinak. V České republice samozřejmě existují kytarové festivaly, ale ty jsou zaměřené převážně na klasickou hudbu. Cílem pořadatelů festivalu Kytara napříč žánry bylo to, aby zde vznikl festival, na kterém by bylo možné představit více žánrů, nejenom klasický. Žánrů, které jsou hrány různými styly na rozdílné druhy akustických kytar.
Zúčastnit se tohoto festivalu mohou kromě špičkových kytaristů z mnoha zemí i studenti uměleckých škol, kteří každým rokem dostávají možnost se na festivalu prezentovat.
Kde se festival koná?
V rámci festivalu se konají koncerty v různém prostředí. Převážně se jedná o místa v Praze, ale i v jiných městech nejen České republiky, ale i Německa.
Zakladatelem a dodnes hlavním dramaturgem festivalu Kytara napříč žánry je kytarista Stanislav Barek. Na dramaturgii festivalu se rovněž podílí Pavel Steidl (český kytarista, který žije v Holandsku) a Peter Finger (Německo).