Ladění kytary podle sousedních strun

Pokud se učíte hrát na kytaru, pak jeden z problémů bude i to, jak správně naladit vaši kytaru. Tomuto tématu se věnuje na internetu poměrně dost videí, článků, diskusí… My jsme si vybrali instruktážní video z portálu NaNastroj.cz, které je dle našeho názoru opravdu skvělé. Stejný názor mají i uživatelé, kteří video shlédli a okomentovali na portálu YouTube.com, kde je video rovněž k dispozici.

Jedná se v pořadí o sedmou videolekci hry na kytaru, která se věnuje právě ladění kytary. Autor na začátku zmiňuje tři základní způsoby, jak toho lze dosáhnout. Prvním je ladění kytary pomocí sousedních strun. V druhém případě je možné kytaru naladit pomocí jiného hudebního nástroje. Třetí nejjednodušší způsob je s využitím ladičky.

Lekce se však věnuje tomu prvnímu způsobu, tedy ladění kytary podle sousedních strun. Základem je, abyste znali názvy jednotlivých kytarových strun. Od nejtenší po nejtlustší (odspodu nahoru) to jsou e, h, g, d, a, e.

Při ladění je třeba docílit toho, aby mezi strunami byly správné tónové vzdálenosti a intervaly. Např. spodní struna e (spodní) má vyšší tón než struna h. Zmíněné vzdálenosti musí být na kytaře dány, aby když se zahraje např. druhý akord, tak aby zazněl právě ten. Pokud by kytara nebyla správně nalazena, pak se při stejném hmatu ozve jiný zvuk, než bychom potřebovali, což značí, že tónové vzdálenosti jsou nesprávné.

Jaký je postup?

Kompletní postup zde popisovat nebudeme, jistě je lepší, když se podíváte na video. Nicméně jde o to, že se postupuje od spodní struny a to následovně. Nejprve si zahrajte strunu e, poté si zahrajte na pátém pražci struny h. Správně by se vám měl ozvat stejný tón. Pokud je např. na struně h tón o něco nižší, pak je třeba strunu více napnout. A takto postupujete dále. Zahrajete si tzv. prázdnou strunu h a porovnáte tón se strunou g na čtvrtém pražci atd. Kromě porovnávání strun h a g je třeba na vyšší struně zahrát tón na pátém pražci. U strun h a g je výjimka, kdy se struna g hraje (porovnává) na pražci čtvrtém.

Instruktážní video

A nyní již video, kde je vše dopodrobna popsáno.

Komentáře nejsou povoleny.