Když se řekne Black Friday neboli Černý pátek, tak mnozí nemůžou pomalu dospat… Otázkou ovšem je, zda české provedení má vzbuzovat podobné emoce…
Na začátek si upřesníme, co vlastně tento den znamená. Pomůžeme si definicí ze strany Wikipedie:
„Black Friday je neformální název pro den, který následuje v USA po svátku Díkůvzdání (ten se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu). Jde tedy o čtvrtý pátek v listopadu. Jedná se o marketingovou akci, kdy se obchodníci snaží nalákat zákazníky na velmi nízké ceny. Černý pátek je v USA již od roku 2005 tradičně nejrušnějším nakupovacím dnem. Mnoho obchodníků však nezačíná se slevami přesně čtvrtý pátek v listopadu, ale nabízí je už o několik dní dříve. V USA je také běžné, že zákazníci si zabírají místa před obchody, aby si zajistili to nejlepší místo ve frontě.“
Naše domácí varianta znamená, že podobných pátků máme během roku několik a i ten hlavní tak trochu postrádá svůj původní význam. Bohužel, Češi slevy milují a často vůbec nepočítají, za jaké ceny vlastně nakupují. Stačí upoutávka, která jim sdělí, že nyní nakupují za slevy 60 a více procent a to je pro ně to hlavní. Nechceme nikomu sahat do svědomí, ale podobné slevy jsou tu spíše uměle vytvořené a dost si s nimi pomáhají i velcí hráči na trhu a to nemluvíme o segmentu hudebních nástrojů, ale obecně.
Ono i kamenné obchody jsou zahlcené různými štítky, které propagují slevy. Častý jev je ten, že v obchodě víceméně stěží naleznete nezlevněné zboží. Ruku v ruce s tím jdou další akce, kde vás nalákají na zákaznické karty atp., kde se ale často slevy týkají nezlevněného zboží a to jak jsme již naznačili je začarovaný kruh.
Ano, snaží se to řešit na úrovni zákonů, ale tady je to spíše o selském rozumu a snaze si zjistit více informací, což v dnešní době není až tak složité. Protože jakákoli omezení se stejně minou účinkem. Firmám, které v tom umí chodit, to nijak podobné praktiky neomezí, jen si najdou kličku, jak to obejít, nebo se jim vyplatí i přes nastavené pokuty…