Pod svícnem je tma… Kovářova kobyla chodí bosa… Řekli jsme si, že tak to v našem případě nebude. Jsme portál, který se věnuje kytarám a všem okolo nich (recenze, profily kytaristů, kapel, „kytarová videa“ atd.), proto by i zde měl být příspěvek věnovaný kytaře samotné.
Abychom to napravili, připravili jsme tento článek, ve kterém jsme chtěli shrnout základní informace o tomto hudebním nástroji – zejména definici a nějaké střípky z historie – tedy, jak kytara vznikla.
Co je to kytara?
Co je vlastně kytara a kam jí zařazujeme? Kytara je drnkací strunný hudební nástroj (tzv. chordofon) s hmatníkem. Struny jsou na kytaře umístěny tak, že jsou napnuty mezi dvěma pevnými body. Ty tvoří nultý pražec a vložka kobylky. Rozechvěním struny na kytaře vzniká tón. Na kytaru lze hrát dvěma základními způsoby a to buď drnkáním prsty, nebo s pomocí trsátka (odborně označovanému jako plektro).
Chcete-li získat další tóny, pak vám k tomu poslouží hmatník. Proces je jednoduchý. Tóny získáte zkracováním chvějné délky struny, konkrétně tím, že přitlačíte strunu na pražec.
Pokud bychom kytaru chtěli zařadit z akustického hlediska, pak bychom ji umístili mezi hudební nástroje s doznívajícím tónem. Kytara je akordický nástroj, což mimo jiné značí, že umožňuje jednohlasou i vícehlasou hru.
Něco z historie
Samotný vývoj resp. historie kytar (ale i strunných nástrojů obecně) je poměrně složitá. První strunné či drnkací nástroje se objevovaly v dávné minulosti a v průběhu času se různě vyvíjely a vylepšovaly.
O kytaře podobné dnešním modelům lze hovořit od konce 18. století. Na počátku 19. století získala velkou oblibu, která následně mírně klesla (přibližně v druhé polovině 19. století). Naštěstí pro kytaru to byl jen krátkodobý jev a již od dvacátého století její obliba opět rostla a zájem o kytaru trvá až dodnes.